Wonna Kananga

Wonna Kananga

To dozgonnie trawa, tropikalne drzewo hołubi się długimi liśćmi oraz żółtymi kwiatami, których płatki mają kreacja długich, smukłych języczków. Natychmiast sama nazwa niebieżącej rośliny eksponuje na to, iż jej największym walorem jest piękny woń. Kananga wonna cechuje się ciekawie, wprawdzie najciekawsze są jej urody. Nierzeczona nienaturalna roślina jest z powodzeniem użytkowana we współczesnej kosmetyce. Co wskazane jest o niej wiedzieć? Ojczyzną niniejszej rośliny jest Malezja, choć obecnie z uprawą kanangi pachnącej można się spotkać w wielu innych krajach równikowych.
Filed in: Bez kategorii
0
Cały świat w Hollywood

Cały świat w Hollywood

W latach 1912-92 w Hollywood powstały 4424 filmy fabularne, których akcja rozgrywała się w 125 możliwych do zidentyfikowania krajach. Stosunkowo niewiele z nich realizowano w rzeczywistym miejscu akcji, jako że kręcenie filmów poza granicami USA przed rokiem 1950 należało do wyjątków. Wymienia się 25 krajów najczęściej przedstawianych w amerykańskich filmach (co wcale nie oznacza, że filmy tam realizowano). Najczęściej wybieranym przez realizatorów krajem zamorskim była W. Brytania — 838 filmów (w tym 27 w Szkocji), czyli 18, % wszystkich filmów, których akcja rozgrywała się poza Stanami Zjednoczonymi. Na drugim miejscu znalazła się Francja – 805 filmów, czyli 18, %. Burzliwy romans Hollywood z W. Brytanią z czasem ochłódł, a liczba filmów z nią związanych spadła z 25 % w latach 30. Do zaledwie 7, % w latach 80. W poszukiwaniu nowych, egzotycznych lokalizacji Hollywood wyruszyło już daleko poza Europę, która niegdyś uosabiała romantyczny wyrafinowany świat. Przeważającą część zdjęć plenerowych ( tak zakładała scenografia do filmu ) Sidneya Pollacka Hapana (usa 1990) zrealizowano w Dominikanie, jako że Kuba jest całkowicie niedostępna dla amerykańskich filmowców. Jednakowoż w filmie znalazło się kilka autentycznych scen z Hawany, potajemnie sfilmowanych przez członków nieustraszonej ekipy specjalnej.
Filed in: Bez kategorii
0
Jak czyścić buty?

Jak czyścić buty?

Do zmywania butów ze skóry w naturalnym kolorze nie stosujmy mydlanej wody, ale mieszaninę mleka i terpentyny, z tym że mleka powinno być dwa razy więcej niż terpentyny. Po całkowitym wyschnięciu trzewików wetrzyjmy w nie odrobinę bezbarwnej pasty i po 30 minutach wypolerujmy. Obuwie ze skór egzotycznych, np. Z węża, krokodyla czy jaszczurki a także buty ortopedyczne musimy często natłuszczać, pastując je co parę dni. Co 2-3 tygodnie wcieramy w skórę odrobinę lekko podgrzanej gliceryny. Można też wcierać ubitą na sztywno pianę z 1 białka kurzego jaja. Mróz, śnieg, deszcz i błoto to najgorsi wrogowie kozaczków, botków i pantofli. Zabłocone buty dziecinne wkłada się na prawidła, a jeśli ich nie mamy, wypycha się je starymi rajstopami lub zmiętymi gazetami. Zacieki na skórze glansowanej przeciera się szmatką zamoczoną w mieszaninie wody z octem w równych ilościach (zasadową sól należy zakwasić) i starannie osusza. Następnie szczotkę albo szmatkę skrapia się spirytusem denaturowanym, zanurza w paście (najlepiej lekko podgrzanej) i starannie wciera pastę w skórę obuwia. Po 20-30 minutach można je już polerować wełnianym gałgankiem. W porze chłodów i wilgoci częste i staranne pastowanie ma duże znaczenie, ponieważ chroni skórę, czyniąc ją elastyczną i nieprzemakalną. Ślady śniegu i błota na obuwiu zamszowym zmywa się szczoteczką maczaną w mydlanej wodzie, lekko zakwaszonej octem. Ze względu na niezbyt trwałe barwniki zamszowej skóry lepiej zrobić próbę, czy kwas jej nie odbarwi. Następnie przecieramy buciki gąbką zwilżoną w wodzie, a gdy całkowicie wyschną, czyścimy je gumową szczoteczką do zamszu. Ze skaju) Zmywa się letnią wodą Z octem, starannie osusza i naciera niewielką ilością kremu „nivea”. Po wyschnięciu – trzeba je wypolerować. Ciepłe botki z futrem na wierzchu (np. Z foki) czyści się szczotką do ubrań, a następnie przeciera mieszaniną wody Z octem (w proporcji 1:1), a po wysuszeniu jeszcze raz szczotkuje.
Filed in: Bez kategorii
0
Modem telefoniczny 22bisbell 103

Modem telefoniczny 22bisbell 103

212 Mnp 1—5 (model 2404m) Max. Szybkość: 2400 bit/sek Wybieranie numeru: impulsowe i tonowe (touchtone) Język: Hayest At, Hayes Extended At Automatyczna odpowiedź: możliwa modemy Hyundai Hdm-2404 M i Hdm-2401 modemy Hdm-2404m i Hmd–2401 różnią Się tylko jednym: pierwszy z nich wyposażony jest w protokoły korekcji błędów i kompresji — Mnp 1—5. telefoniczny Modem umieszczony jest w typowej dla całej serii jasnoszarej obudowie. Z tyłu znajdują się gniazda zasilania, Rs 232 C oraz telefoniczne (tzw. Amerykańskie, znane także jako „bell”). W zestawie znajduje się również oprogramowanie (dyskietka + instrukcja), zasilacz oraz kabel telefoniczny — oczywiście amerykański (z wtyczkami typu „bell” vel „telco jack”), co zmusza do dorobienia wtyczki. Kłopot może sprawiać wielkość zasilacza — po włożeniu do podwójnego gniazdka zwykle zasłania miejsce na drugą wtyczkę. Oba modemy pracowały bez żadnych problemów. Przejawiały dużą odporność na szumy i inne zakłócenia, typowe dla polskich linii telefonicznych. Modem Hmd-2404m nie wykazywał problemów z rozpoznaniem modemów wyposażonych w Mnp — zawsze łączył się wykorzystując przynajmniej korekcję błędów, oczywiście jeśli na drugim końcu linii był podobnie wyposażony modem.
Filed in: Bez kategorii
0
Tusze napełnianie i regeneracja drukarek atramentowych

Tusze napełnianie i regeneracja drukarek atramentowych

Facet z właściwym sobie wdziękiem wycierał ręce z tuszu po kolejnej mało udanej próbie napełniania zasobników z tuszem do drukarki atramentowej. Drukowanie to dosyć droga zabawa. Co prawda drukarki kupimy już za 200zł, jednak, gdy przyjdzie nam kupić do nich nowy tusz , wpadamy w panikę gdyż ceny za zestaw tuszy czasami jest wyższa niż samej drukarki. Dlatego też często korzystamy z zamienników a także z samego tuszu luzem i za pomocą dosyć eksperymentalnych sposobów napełniamy puste kartridże czy też głowice drukarek atramentowych. Wtedy udaje się nam zaoszczędzić sporo kasy. Takie zabiegi doprowadzają do zmniejszenia kosztów eksploatacji drukarek atramentowych kilkukrotnie. Wysokiej klasy tusze do drukarek są podstawą, jeśli chcemy, by jakość naszego wydruku spełniała wszystkie postawione im oczekiwania. Niestety większość ludzi sądzi, że wszystkie tusze do drukarek cechują się podobnymi właściwościami. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ poszczególni producenci strzegą składów swoich produktów, aby jakość wydruku uczynić niepowtarzalną. Wysokiej klasy tusze do drukarek są podstawą, jeśli chcemy, by jakość naszego wydruku spełniała wszystkie postawione im oczekiwania. Niestety większość ludzi sądzi, że wszystkie tusze do drukarek cechują się podobnymi właściwościami. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ poszczególni producenci strzegą składów swoich produktów, aby jakość wydruku uczynić niepowtarzalną. Czasy, kiedy drukarka spełniała funkcje czysto techniczne i służyła jedynie naniesieniu na papier określonego tekstu minął. Dzisiejsze drukarki cechować się muszą znacznie większą wydajnością i funkcjonalnością, dlatego tusze do drukarek muszą podążać tym samym tropem. Są wiec w ofertach sklepów tusze, które pozwalają na odpowiednim papierze, uzyskać fotograficzną jakość wydruku. Kiedy stałem się szczęśliwym posiadaczem pierwszej drukarki, atramentowej rzecz jasna, starałem się aby załączone do niej tusze do drukarek wykorzystywać jak najoszczędniej, by starczyły na długo. Jakże błędne jest takie podejście przekonałem się po kilku miesiącach, kiedy miałem potrzebę, by wydrukować pilnie jakiś dokument.
Filed in: Bez kategorii
0
Owoce a ptaki kiwi

Owoce a ptaki kiwi

Ptaki i owoce kiwi posiadają z nieznanych powodów taką samą nazwę. Oczywiście nie mają ze sobą niewiele wspólnego. Owoc kiwi rośnie wszędzie tam, gdzie klimat jest umiarkowany. Ptaki o tej samej nazwie występują tylko w Nowej Zelandii. Owoce są raczej małe, podczas gdy zwierzak ważyć może spokojnie ponad trzy kilogramy. Kiwi z owocowego kosza kojarzy nam się z czymś przyjemnie słodkim, podczas gdy niepozorny ptaszek atakuje intruzów swoim mocnym dziobem i pazurami. Dlaczego więc oba kiwi – to kiwi? Obiecujemy zaraz rozwiązać tę tajemnicę. Po zapadnięciu zmroku polują na małe bezkręgowce lub urządzają sobie wegetariańskie uczty. Mają szczątkowe skrzydła, ale tak dobrze schowane, że prawie nie dostrzegalne. Kiedyś, gdy Nowa Zelandia nie była jeszcze zamieszkana, nie miały wrogów w postaci silniejszych ssaków, dlatego mogły prowadzić swój spokojny, „naziemny” tryb życia. Europejczycy jednak przywozili ze sobą sporo nowych zwierząt, i dziś kiwi jest pod ochroną. Nie tylko sam miąższ owoców jest u tych roślin zachęcający, sadzi się je również dla ozdoby. Przyzwyczailiśmy się je obierać, jednak warto wiedzieć, że skórka jest jak najbardziej jadalna – ma wręcz ogrom zalet. Witaminy C nie niszczy nawet bardzo długie przechowywanie owocu. Jak to się stało, że ptak i owoc nosi tę samą nazwę? Na początku owoce nazywano po prostu chińskim agrestem. Gdy trafiły one do Nowej Zelandii, okazało się, że wulkaniczne gleby i ciepły klimat są wprost idealne na ich uprawę, więc wszędzie pojawiały się ogromne, owocowe plantacje. Mieszkańcy jednak dostrzegli, że skórka owoców i pnącza rośliny pokryte są szarymi, grubymi włoskami. Dokładnie takimi, jak pióra ich ptaków kiwi. Z ornitologii nazwa, więc została przeniesiona do botaniki, tylko potocznie, lecz jakże skutecznie! W owocach kiwi tkwi także moc upiększania. Z zielonego miąższu robi się; odżywcze maseczki na zmęczoną skórę, a drobne pestki pełnią rolę naturalnego materiału ścierającego, dlatego stosuje się je w peelingach do ciała. Żeby jednak kiwi oddało naszej urodzie pełnię możliwości, musi być stałym elementem zdrowej diety.
Filed in: Bez kategorii
0
© 2018 Blog Schronisko Puławy. All rights reserved.
.